Miejski Klub Sportowy
„Partyzant” Radoszyce
1947 –2018

Pierwsza wzmianka dotycząca działalności sportowej pochodzi z 13 sierpnia 1922 r. Jest to afisz informujący o meczu piłki nożnej pomiędzy drużynami: Konecki Klub Sportowy (Końskie) contra Radoszycki Klub Sportowy (Radoszyce). Na afiszu wymienione są nazwiska zawodników – składy obu drużyn. Druga wzmianka pochodzi z 1930 r. Zachowała się fotografia ówczesnej drużyny piłki nożnej.

Pierwszym boiskiem na, którym odbywały się zawody piłkarskie był teren leśniczówki (Nadleśnictwo Radoszyce ul. Dworska) położony obok bazy Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” – dzisiaj ul. Spółdzielcza


            Wiosną 1947 r. z inicjatywy koła sportowego założony został Ludowy Zespół Sportowy Radoszyce, który został zarejestrowany w powiatowym Zarządzie ZSCH w Końskich – ul. Pocztowa 2. Pierwszym Prezesem Klubu wybrany został Justyn Męczyński (ur. 1907 r.), tutejszy leśniczy. Założycielami LZS Radoszyce byli: Justyn Męczyński, Edward Krawczyński, Jan Zawrzykraj, Ryszard Zawrzykraj, Józef Dziedzic, Józef Wójcik, Tadeusz Mral, Henryk Mral, Tadeusz Myszkowski, „Ceniek” Michalski, Wacław Michalski, Szczepan Zieliński, Józef Myszkowski, Franciszek Myszkowski, Władysław Czarnecki, Józef Binkowski i inni.


            W 1948 r. powstaje Gminna Rada Sportu Wiejskiego z Przewodniczącym Justynem Męczyńskim i Sekretarzem Władysławem Salickim ur. 1908 r. (zam. ul. Dworska). Sport w Radoszycach rozwijał się dynamicznie w 1949 r. działały trzy sekcje: piłka nożna, piłka siatkowa, i lekkoatletyka. Zawodnicy LZS Radoszyce. Odnoszą pierwsze sukcesy. Edward Krawczyński zdobywa mistrzostwo powiatu koneckiego w biegu na 1000 m i trzecie miejsce na mistrzostwach województwa łódzkiego. Adolf Basiak ur. 1916 r. zdobywa pierwsze miejsce w powiecie koneckim w rzucie granatem. W 1949 r. i 1950 r. zespół piłkarski rozgrywał mecze w Klasie „C”, a w 1951 r. w klasie B. Wiosną 1951 r. OZPN zweryfikował boisko piłkarskie, które powstało na terenie działek – róg ul. Kościuszki i ul. Mickiewicza obok dawnej strzelnicy koło posesji Dziedzica i Ogonowskiego. Bramki boiskowe umieszczono: pierwszą od strony południowej budynek weterynarii ul. Sportowa, drugą od strony północnej (dzisiaj posesja M. Kamińskiego zam. przy ul. Mickiewicza 3).
W latach 1951 – 1953 nastąpił prężny rozwój LZS w Radoszycach. W klubie działało
6 sekcji: piłka nożna, piłka siatkowa, lekkoatletyka, gimnastyka, strzelectwo i tenis stołowy. LZS Radoszyce w 1952 roku posiadał cztery drużyny piłkarskie: dwie seniorów i dwie juniorów. Pierwsza drużyna seniorów mecze rozgrywała w klasie I – Klasa „A” zwana wojewódzką grupą IV. Druga drużyna seniorów występowała w Klasie „C” z drużynami: Czarniecka Góra, Grodzisko, Jacentów, Wilczkowice i inne. W 1953 r. pierwsza drużyna seniorów spadła do Klasy „B”, w 1954 r. nastąpił spadek do Klasy „C”. Drużyna uczestniczyła w rozgrywkach Klasy „C” do jesieni 1960 r.


            Sekcja lekkoatletyczna w 1953 r. liczyła 60 sportowców, w tym 9 kobiet. Zawodnicy osiągali najlepsze wyniki sportowe w powiecie koneckim. Michalski - 100m i sztafeta 4 x 100m mężczyzn, Garłowska - skok w dal, Zielińska - 60m kobiet, Molasy - rzut dyskiem, Błotnicki i Mral – rzut kulą, Trojanowski – skok wzwyż itd.


            Upadek sportu radoszyckiego nastąpił w 1960 r., ponieważ decyzją Gromadzkiej Rady Narodowej w Radoszycach popartą przez Powiatową RN Końskie powstały plany zagospodarowania obiektu sportowego na inną działalność. W 1962 r. wybudowano sklep GS, w 1965 r. zaczęto budować Spółdzielnię „Odzież”, Spółdzielnię „But” oraz Ośrodek Zdrowia. W latach 1961 – 1966 działalność sportowa ograniczyła się do rozgrywania meczy piłki nożnej towarzysko z drużynami z wiosek Gminy Radoszyce i uczestniczenia w lokalnych imprezach sportowych. LZS Radoszyce formalnie istniał w strukturach WZ LZS w Kielcach.


            5 lutego 1967 roku reaktywowano działalność sportową LZS Radoszyce. Prezesem Klubu wybrany został Ryszard Stanisław Myśliwy, dzięki któremu Klub zaczął funkcjonować w powiecie i województwie.Boisko sportowe do piłki nożnej urządzono na Lasku (ul. Krakowska) – teren SKR – u od strony południowej w stronę Pakuł. Mecze rozgrywano pod patronatem Rady Powiatowej LZS z drużynami powiatu koneckiego.


            W kwietniu 1968 r. do członu LZS Radoszyce członkowie Klubu uchwałą dodają nazwę „Partyzant”. Drużyna piłki nożnej LZS „Partyzant” Radoszyce zostaje zgłoszona do rozgrywek Klasy „C” KOZPN. Urządzono nowe boisko sportowe przy ul. Szkolnej (teren dzisiejszego Orlika i byłego przedszkola). Po roku rozgrywek w Klasie „C” nastąpił awans do Klasy „B”. Prezesem Klubu był wówczas Ryszard Stanisław Myśliwy. W czerwcu 1976 roku nastąpił awans zespołu piłki nożnej seniorów do Klasy „A” pod przewodnictwem Prezesa Andrzeja Laskowskiego trenerem drużyny był Piotr Młynarczyk.


            W 1976 roku do rozgrywek zgłoszony został drugi zespół Partyzanta występujący w Klasie „C”. W Klasie „A” grali również juniorzy i trampkarze. W czerwcu 1977 roku nastąpił kolejny awans do ligi wojewódzkiej (odpowiednik dzisiejszej IV ligi świętokrzyskiej). Prezesem Klubu była Urszula Zawrzykraj, a trenerem Jerzy Kałwiński. W dniu 27.04.1977 r. LZS „Partyzant” Radoszyce odniósł historyczny sukces. Jako „Partyzant” II w Klasie „B” zespół dotarł do finału rozgrywek Pucharu Polski w okręgu kieleckim. Trenerem II zespołu był Andrzej Laskowski. W finale przegraliśmy z Granatem Skarżysko (III liga) 0:6.


            Był to złoty czas radoszyckiej piłki nożnej. Wszyscy zawodnicy (cztery drużyny) byli mieszkańcami Radoszyc, bądź Gminy Radoszyce. Mecze drużyny seniorów w lidze wojewódzkiej oglądało i kibicowało około tysiąca mieszkańców Gminy i Powiatu Koneckiego. W sezonie 1977/78 drużyna zajęła 5 miejsce w lidze wojewódzkiej, w tym czasie byliśmy 10 drużyną województwa kieleckiego. W lidze wojewódzkiej Partyzant grał 3 sezony. W sezonie 1979/1980 w wyniku reformy PZPN Partyzant spadł do Klasy „A” (spadło 8 drużyn).


            W dekadzie lat siedemdziesiątych XX wieku od rozgrywek w Klasie „C” do występów w lidze wojewódzkiej Partyzant rozgrywał mecze z drużynami, które dzisiaj administracyjnie znajdują się w innych województwach: LZS Szczekociny, Pilica Białobrzegi, Proch Pionki, Czarni Radom, Powiślanka Lipsko, Oskar Przysucha, Gerlach Drzewica, MKS Opoczno, Pogoń Miechów. W tym okresie należy zwrócić uwagę na bardzo dobrą współpracę pomiędzy Klubem, Szkołą Podstawową i Urzędem Gminy.


            Szkoła Podstawowa w Radoszycach była kuźnią talentów piłkarskich, prężnie działał SKS, młodzi piłkarze szkolni odnosili sukcesy w piłce nożnej w powiecie
i województwie. Gmina oprócz dotacji dla Klubu, piłkarzom corocznie sponsorowała wyjazdy na obozy kondycyjne w lato i w zimę. Zarząd Klubu umiejętnie uzyskiwał wsparcie dla klubu w gotówce, sprzęcie i transporcie.


            W czerwcu 1983 roku Partyzant wywalczył awans do ligi okręgowej. Po sezonie 1983/84 spadł do Klasy „A”. Jesienią 1984 roku mecze rozgrywano na boiskach w Łopusznie i w Końskich, ponieważ na boisku przy ulicy Szkolnej rozpoczęto budowę Samorządowego Przedszkola. W tym czasie budowano nowe boisko na „Lasku” przy ul. Krakowskiej. Pierwszy mecz na nowej płycie został rozegrany wiosną 1985 roku. Budynek szatni na obiekcie sportowym wybudowano w 1992 r. Inwestor – Urząd Gminy przy udziale działaczy Klubu w czynie społecznym.


            W 1984 roku w Klubie powstaje nowa sekcja – brydż sportowy. Założyciele sekcji to: Jan Przygodzki, Wojciech Golański, Tadeusz Laskowski, Ireneusz Zimiński i inni. Zawodnicy początkowo startowali w Klasie „A”, a w 1991 r. awansowali do ligi okręgowej. Po rozegranym sezonie nastąpił spadek do Klasy „A”. W 1995 roku awansowali do ligi okręgowej, a w 1999 roku do III ligi. W 2002 roku miał miejsce historyczny awans do II ligi. W 2003 roku zawodnicy reprezentujący Klub Partyzant spadli do III ligi. Wtedy też sekcja zakończyła swoją działalność z powodu braku środków pieniężnych – brak dotacji na ten cel z budżetu Gminy.


            Z inicjatywy Andrzeja Laskowskiego (członka Zarządu Klubu) w 2985 roku powstała sekcja tenisa sportowego. Sekcja działała do końca 1990 roku ze względu na chorobę A. Laskowskiego – brak osoby chętnej do prowadzenia sekcji.


            Zespół kobiet występował w lidze międzywojewódzkiej. Zespół męski w lidze okręgowej województwa kieleckiego. Zawodnicy osiągali sukcesy na arenie ogólnopolskiej oto niektóre z nich:

·       1 miejsce Mariusza Laskowskiego w turnieju centralnym młodzieży w Płocku

·       1 miejsce Sławomira Laskowskiego w turnieju ZSMP wojewódzkim oraz 12 miejsce w turnieju centralnym w Siedlcach.

 

W 1989 roku OZTS powołał Sławomira Laskowskiego na ogólnopolską spartakiadę młodzieży. W czasie 5 – letniego okresu działalności sekcji zawodnicy, jak również zawodniczki wygrali kilkadziesiąt turniejów indywidualnych rozgrywanych na terenie województwa kieleckiego.

Jesienią 2004 roku zaczął się remont boiska systemem gospodarczym, bez dokumentacji – Prezes M. Wąsik Mecze rozgrywano na boisku w Łopusznie. Były to nadaremne prace i poniesione sponsorskie koszty.


            Jesienią 2005 roku i w 2006 r. boisko i obiekt sportowy przy ulicy Krakowskiej został zmodernizowany ze środków Unii Europejskiej. W tym czasie mecze rozgrywano na boisku w Rudzie Pilczyckiej. Pierwszy mecz na zrewitalizowanym obiekcie rozegrano 1 kwietnia 2007 roku. W lipcu 2007 roku zawodnicy sekcji piłki nożnej po barażu ze Skałą Tumlin wywalczyli awans do ligi okręgowej po 23 latach gry w Klasie „A”. Stanowisko Prezesa pełnił wówczas Maciej Nieduziak., a trenerem był Maciej Cichacki. W czerwcu 2008 roku nastąpił kolejny awans do IV ligi świętokrzyskiej. Prezesem był Maciej Nieduziak, grającym trenerem Jarosław Komisarski.


            Po sześciu latach gry w IV lidze świętokrzyskiej drużyna seniorów piłki nożnej w dniu 19 czerwca 2014 roku awansowała do rozgrywek o mistrzostwo III ligi małopolsko – świętokrzyskiej. Prezesem Klubu był Andrzej Pędowski, trenerem Waldemar Szpiega. Po roku gry w III lidze Partyzant spadł do IV ligi. Głównym powodem degradacji był mały budżet Klubu 234. tyś zł. (dla porównania w 2013 roku w IV lidze budżet Klubu wynosił 270. tyś zł.) brak odpowiedniej współpracy na linii Zarząd Klubu – Władze Gminy spowodowało to, iż promocja Klubu i Gminy Radoszyce na obszarze województwa małopolskiego i świętokrzyskiego skończyła się na jednym sezonie piłkarskim.

 

            Obecnie (czerwiec 2018 r.) działa tylko sekcja piłki nożnej. Drużyna seniorów występuje w IV lidze świętokrzyskiej, ponadto w rozgrywkach ŚZPN udział bierze zespół młodzik młodszy rocznik 2005 i zespół trampkarzy starszych rocznik 2003. Razem w ŚZPN zarejestrowanych jest 67 zawodników.

            Według listy z Walnego Zebrania z 2017 roku Gminny Klub Sportowy „Partyzant” w Radoszycach liczy 32 członków zwyczajnych i 5 członków honorowych.